zamkněte soubory na heslo

Máte v počítači nějaké konkrétní soubory, které byste rádi ochránili, aby se k nim nedostal nikdo nepovolaný? Pak se vám bude hodit bezplatný anglicky komunikující program AxCrypt.

Instalace programu

V prvním okně klikněte na tlačítko I Agree, ve druhém označte volbu I do not want to… a klikněte na tlačítko Install. Po dokončení instalace zrušte označení možnosti Register a klikněte na tlačítko Finish.

AxCrypt - odmítnutí softwaru třetí strany při instalaci

Ovládání programu

Program AxCrypt nemá žádné okno, dokonce ani ikonu v oznamovací oblasti systému. Celý se ovládá pomocí menu AxCrypt, které zobrazíte, když v oknu průzkumníka kliknete pravým tlačítkem myši na libovolnou složku či soubor. (Kliknete-li na soubor, úpravy se budou týkat pouze tohoto konkrétního souboru. Kliknete-li na složku, úpravy se budou týkat všech souborů obsažených v této složce i v jejích podadresářích.)

AxCrypt - menu programu

Zamknutí souboru

Z menu AxCrypt vyberte možnost Encrypt, a zobrazí se okno. Do jeho dvou textových polí zadejte libovolné heslo, kterým bude soubor (resp. všechny soubory ve složce) ochráněn. Po kliknutí na tlačítko OK bude(ou) soubor(y) zašifrován(y). Vyberete-li z menu AxCrypt možnost Encrypt a copy, vytvoří se heslem chráněná kopie stávajících souborů. Zvolíte-li možnost Encrypt copy to .EXE, vytvoří se chráněná kopie stávajících souborů, kterou lze odemknout i na počítačích bez nainstalovaného programu AxCrypt. Pozor! Každý chráněný soubor může mít unikátní heslo. Nesmíte jej však zapomenout, ochranu vytvořenou programem AxCrypt nijak neprolomíte!

AxCrypt - zaheslování souboru

Přístup k zamčenému souboru

K zamčenému souboru přistoupíte klasicky – dvojitým kliknutím myší. Před otevřením souboru samého se nejprve zobrazí okno programu AxCrypt s výzvou k zadání přístupového hesla. Zadáte-li heslo správně, soubor se otevře tak, jak jste zvyklí.

AxCrypt - přístup k zaheslovanému souboru

Zrušení ochrany

Chcete-li zrušit ochranu souboru (všech souborů ve složce), vyberte z menu AxCrypt volbu Decrypt. Po zadání přístupového hesla bude ochrana odebrána.

AxCrypt - odebrání ochrany heslem

Bezpečné mazání

Program disponuje též funkcí bezpečného mazání (jde o mazání bez možnosti obnovy). Stačí z menu AxCrypt vybrat možnost Shred and Delete a svoji volbu potvrdit (Ano).

AxCrypt - bezpečné mazání

2 komentářů k “zamkněte soubory na heslo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>