záchrana fotografií z paměťové karty

Blíží se konec dovolené, paměťová karta je plná unikátních snímků, a najednou digitální fotoaparát zahlásí, že je karta poškozena a musíte ji zformátovat! Nepropadejte panice a kartu nepoužívejte. Snímky lze zachránit pomocí zdarma dostupného nástroje PhotoRec.

(Aktualizováno 25. 9. 2017)

Jste tu dobře?

Nástroj PhotoRec dokáže obnovit veškerá data (tedy nejen fotografie) ze softwarově poškozených disků – kromě paměťových karet tedy i z flash disků, pevných disků a dalších médií. Pomůže, i když byl disk zformátován nebo je poškozena struktura jeho souborového formátu. Pokud jste však „pouze“ omylem smazali některé soubory, bylo by jeho použití jako jít houfnicí na komára. V takovém případě použijte některý z nástrojů určených pro obnovu smazaných dat. Například program Recuva (viz dříve zveřejněný návod).

„Instalace“ programu

„Instalační soubor“ není nic jiného než archiv formátu ZIP. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši, zvolte příkaz Extrahovat vše a v následujícím okně zvolte místo na disku, kam se mají soubory uložit.

PhotoRec - instalace aneb rozbalení archivu

Spuštění a ovládání programu

Ve složce, do níž jste rozbalili obsah archivu, vyhledejte soubor photorec_win.exe a dvojitě na něj klikněte. Poté potvrďte bezpečnostní dotaz systému. Po spuštění programu budete nejspíše nemile překvapeni, protože nástroj nemá grafické rozhraní a funguje pouze v textovém režimu. Jeho vysoká účinnost však za tuto drobnou nepříjemnost stojí. Program ovládejte pomocí kláves s šipkou směřující nahoru nebo dolů (s kurzorovými šipkami) a zvýrazněnou volbu potvrďte stisknutím klávesy Enter. K ukončení programu slouží volba Quit.

PhotoRec - spuštění programu

Výběr disku

Po spuštění programu si vyberte jednotku, kterou chcete opravovat. (Šipkami nahoru/dolů zvýrazněte příslušný disk a stiskněte klávesu Enter.) Příslušné médium nejjednodušeji poznáte podle jeho kapacity. V dalším okně program detekuje oddíly na disku. Můžete prohledávat buď celý disk (volba No Partition … [Whole disk]), nebo pouze správný oddíl.

PhotoRec - výběr disku

Další nastavení

Následuje dotaz na souborový systém vybraného média. Zvolte (patrně již předvolenou) možnost Other. Pokud jste v předchozím kroku vybrali k prohledání konkrétní oddíl, pak se PhotoRec dále dotáže, zda chcete prohledávat oddíl celý (Whole – obnoveny budou i viditelné soubory), nebo pouze prázdné místo (Free – rychlejší metoda, vhodná pro případ nechtěného smazání souborů). V opačném případě tuto možnost neuvidíte.

PhotoRec - upřesnění nastavení

Cílový adresář

Nakonec musíte vybrat složku pro uložení obnovených souborů. Klávesy se šipkou směřující nahoru nebo dolů slouží k pohybu v aktuální složce, klávesa Enter slouží pro vstup do vybraného adresáře a o úroveň výš (do předcházející složky) se dostanete stiskem klávesy s šipkou směřující vlevo. Po vstupu do složky, do níž mají být data obnovena, stiskněte klávesu C. Pozor! Jako cílový nevybírejte ten disk, z něhož chcete soubory získávat, mohlo by totiž dojít k poškození obnovovaných dat!

PhotoRec - výběr cílového adresáře

Obnovování dat

Obnovování souborů může s ohledem na velikost disku a na další nastavení trvat několik sekund, ale třeba i desítky minut. (Odhad času potřebného k dokončení procesu se zobrazuje za větou Estimated time to completion.) Po dokončení operace se zobrazí hlášení Recovery Completed, a to včetně údaje, kolik souborů bylo obnoveno. Po stisknutí klávesy Enter se dostanete zpět do okna popisovaného na začátku návodu. Obnovené soubory je třeba zkontrolovat a správně pojmenovat; k obnovení jmen většinou nedojde.

PhotoRec - obnova souborů

Nedaří se?

Postupovali jste podle návodu, ale přesto se nepodařilo data z paměťové karty obnovit? Pak bude závada v hardwaru, tedy přímo v paměťové kartě. Na vině může být například mechanické poškození (porušený konektor) nebo vada v řadiči paměťových čipů. V takovém případě lze obnovu svěřit profesionálům. Podle symptomů, které paměťová karta vykazuje, můžete odhadnout cenu obnovy například podle tohoto ceníku.

10 komentářů k “záchrana fotografií z paměťové karty

 1. Dobrý den,
  mám podobný problém. Na SDHC kartě /8 GB/ jsem měla uložené obrázky /cca 500/. Najednou mi mobil kartu nebral. Zkoušela jsem tedy podle tohoto postupu a v tomhle programu ale když chci zvolit soubor tak se mi ta karta nenačte. Ani do počítače normálně. Prostě počítač ji vůbec nevidí a nepřijme. Prosím nevíte co bych s tím měla udělat? Děkuju předem za radu :)

  • Zkusil bych očistit kontakty karty, případně to vyzkoušet v jiném počítači/čtečce. S vysokou pravděpodobností už je ale karta na odpis, což je špatná zpráva, protože uložená data už zní nepůjde nijak dostat. Jedině můžete zkusit obrátit se na nějaké profesionály (viz např. http://www.datarecovery.cz), ale úspěšnost obnovy dat z flashových pamětí je bídná…

 2. Dobrý den,
  obnovil jsem pomocí tohoto programu ztracené fotografie a videa z paměťové karty, za což děkuji. Došlo ale ke zmenšení formátu fotografií a videa. Mám dotaz, zda jde obnovit data v původní velikosti. Děkuji.

  • Pěkný den,
   program obnovuje data „tak, jak jsou“, k žádnému zmenšování ani jiným úpravám nedochází. Pokud jsou obnovené soubory zmenšené, pravděpodobně jste obnovil nějaké náhledy, který si vedle souborů v plné velikosti ukládá pro rychlejší zobrazování fotoaparát. Chce to tedy obnovená data důkladně překontrolovat a oddělit tyto náhledy od snímků v plné velikosti.

 3. Já jsem asi dost anti ajťák, ale stáhla jsem si všechny soubory přes PhotoRec a mám teď v PC milion souborů, které nedokážu otevřít. A to jsem chtěla jen pár fotek. Prosím o pomoc.

  • Ano, i takový může být bohužel výsledek. Program obnoví všechny soubory, k nimž najde nějaké údaje. Pokud jde o médium s velkou kapacitou, které bylo dlouho používáno, může to být skutečně o „milion“ souborů, z nichž mnohé budou nečitelné. V takovém případě nezbývá, než trpělivě hledat…

   Nicméně pokud jde o fotky: Doporučuji smazat všechno, co má jinou příponu než JPG. Pak si stačí nechat zobrazit náhledy fotografií a vybírat podle nich. S trochou trpělivosti se výsledek zobrazí v přiměřeném čase…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>