Smazali jste určité soubory, vysypali koš, a po čase jste zjistili, že to bylo unáhlené? Nebo jste některé soubory smazali omylem tzv. natvrdo, bez přesunutí do systémového koše? Pomůže bezplatný nástroj pro obnovu dat – Recuva.
(Aktualizováno 24. 9. 2017)
Trocha teorie nikoho (snad) nezabije
Smazané soubory se okamžitě neodstraní, pouze se skryjí a jsou označeny jako data, která je možné v případě potřeby přepsat. Například na paměťové kartě ve fotoaparátu se dříve smazané snímky ve skutečnosti odstraní až ve chvíli, kdy je přepíší nově pořízené fotografie. Následující postup lze uplatnit jen v případě, že disk, na němž byla data uložena, funguje bez problémů (tj. disk je normálně přístupný prostřednictvím okna Tento počítač a můžete zobrazit jeho obsah). Záchraně dat z (softwarově) poškozených disků je věnován jiný návod.
Než začnete
Pozor! Před spuštěním programu je dobré si nejprve udělat bitovou kopii disku (návod se připravuje) a pracovat právě s ní. Pokud smazaná data hledáte na systémovém disku („céčko“ – disk C:\), pak pracujte (s bitovou kopií) pochopitelně na jiném zařízení. V ostatních případech po vytvoření bitové kopie původní disk odpojte. Tím se eliminuje riziko, že by nástroj při procesu obnovy data na disku přepsal a zachráněné soubory by byly nečitelné, resp. by obsahovaly jen „rozsypaný čaj“. Pokud následujícím postupem nedosáhnete kýženého výsledku, případně si nejste vědomi, že byste soubory vůbec mazali („zmizely“ samy od sebe), může to být způsobeno závadou hardwaru (média). V takovém případě se můžete obrátit na některou ze specializovaných firem, která disk analyzuje a (bezplatně) nacení záchranu dat. Cena obnovy se pochopitelně liší podle typu závady – viz například tento ceník. Na profesionály se samozřejmě můžete obrátit i v těch případech, kdy si nejste jisti postupem, resp. kdy jde o natolik cenná data, že jejich další (ne)existenci nechcete svěřit do rukou bezplatnému nástroji.
Instalace programu
V roletovém menu vpravo nahoře vyberte možnost Ceský (Czech) a klikněte na odkaz Customize. Zrušte označení dvou položek Add ‚Scan for deleted files’… a klikněte na tlačítko Install. Po dokončení instalace zrušte zatržení možnosti View release… a klikněte na tlačítko Run Recuva.
Výběr typu obnovovaných dat
V prvním okně klikněte na tlačítko Další. V druhém okně vyberte typ souboru, který vyhledáváte – to proto, aby program zbytečně nevypisoval data, o která nestojíte. (První volba však umožňuje hledat všechny typy souborů.) Pokračujte kliknutím na tlačítko Další.
Původní umístění smazaných souborů
Nyní vyberte původní umístění smazaných souborů. Pokud si jej nepamatujete, zvolte první možnost (Nejsem si jistý/á). Volba Ve specifickém umístění naopak dovoluje po kliknutí na tlačítko Prohledávat vybrat konkrétní disk, resp. jeho podadresář. Pokračujte kliknutím na tlačítko Další. V následujícím okně klikněte na tlačítko Start a nechte program pracovat.
Prohlížení výsledků vyhledávání
Nalezené soubory vypíše program v přehledné tabulce. Kromě názvu souboru (ten však může být oproti názvu původnímu změněn) a cesty k němu (adresáře, v němž byl soubor uložen) je také velmi důležitým údajem stav souboru, resp. barevný puntík na začátku každého řádku. Soubor bude možné obnovit, jen když je stav výborný / puntík zelený. Ostatní soubory jsou poškozeny a jejich obnova by byla úkolem pro profesionála.
Mimochodem – pokud vyberete jako typ obnovovaných dat Obrázky, zobrazí se přehled výsledků ve formě náhledů obrázků (fotografií). Zda daný soubor půjde obnovit, poznáte jednoduše podle toho, jestli se zobrazuje jeho náhled.
Obnova souborů
Soubory, které chcete obnovit, označte zatržítkem. Klikněte na tlačítko Obnovit a zvolte složku, do které se mají obnovené soubory uložit. Soubory obnovujte na jiný disk, než na kterém byly původně uloženy. Mohlo by se totiž snadno stát, že obnoveným souborem přepíšete například soubor, který se program chystá obnovit hned poté. Toho by v takovém případě už nebyl schopen. Po kliknutí na tlačítko OK se soubory obnoví.
Důkladné skenování
V posledním okně průvodce lze pomocí volby Povolit hloubkové hledání zapnout důkladnou kontrolu disku. Ta sice trvá velmi dlouho, ale může objevit soubory, které ta běžná nenajde. Koneckonců pokud program s běžným skenováním neuspěje, sám nabídne opakování procesu právě za použití hloubkového hledání.
Pomocí sw Recuva jsem obnovil smazané komprimované soubory a uložil na vyměnitelný disk. Při pokusu o rozbalení některých ZIP souborů se objeví zpráva: „Vložte poslední disk z vícesvazkové řady a pokračujte stisknutím tlačítka OK“. Já jsem ale nikdy na svém počítači žádné disky z vícesvazkové řady nepoužíval a tak nevím co mám udělat, abych ty ZIP soubory rozbalil. – mb -
To znamená, že soubory byly porušeny. Obnova přišla příliš pozdě a část souboru byla již přepsána. Jedinou možností je zkustit soubor opravit nějakým specializovaným programem, například nástrojem Zip Repair (http://www.diskinternals.com/zip-repair/). Přílišné naděje si ale nedělejte, v mnohých případech už oprava není možná.
Dobrý den, chci se zeptat, zda program uloží data i ve složkách, ve kterých data byli? Při obnově 500gb dat, kdy mi je pak hodí do jedné složky, je sice obnova fajn, ale nepoužitelná na větší objem dat. Ještě bych se chtěl zeptat, pokud to recuva neumí, neznáte jiný program (klidně placený), který to umí? Všiml jsem si, že i vy máte hodně nalezených .pdf. mě to našlo i obrovských velikostí, znáte důvod tohoto úkazu? Kdysi jsem takhle byl nucen zachraňvoat data a zkoušel jsem několik programů, jeden mi obnovu bez názvů a složek uložil do jedné složky. Data byli pojmenovaná jako 1-1000000
Jiný mi udržel názvy a i strukturu složek. Bohužel nemám tušení jak se jmenoval a nemohu ho nikde najít.
Děkuji moc za informace. Pavel
Ano, pokud je údaj o původním umístění dostupný (většinou je, ale nemusí to tak být u všech souborů), pak Recuva umí obnovit data včetně adresářové struktury. Je však třeba tuto možnost aktivovat. Po vyhledání souborů klikněte na tlačítko Přepnout do pokročilého režimu (vpravo nahoře), dále na tlačítko Možnosti a na kartě Akce označte možnost Obnovit strukturu adresáře (dole).
V mém případě je velký počet nalezených PDF souborů normální jev, pracuji na svém počítači s velkým množstvím PDF dokumentů, které opakovaně vytvářím a mažu
Pokud Recuva „najde“ nějaké soubory, které jsou na první pohled nesmyslné (250MB PDF, přičemž jste na počítači nikdy nic takového neměl), znamená to, že daná data jsou už porušena a program není schopen zjistit všechny potřebné údaje (a na 99 % je nebude už ani schopen obnovit).
Tak zkouším obnovit z koše vysypané RAW fotky a bohužel je to ani nenajde…:-(. Poradíte prosím někdo lepší způsob? Děkuji