Každý si dnes může vytvořit výběr těch písniček, které se líbí právě jemu, nezávisle na tom, zda jde o skladby z různých alb (resp. singly), či dokonce o skladby různých interpretů. Často však ývá problém s tím, že různé skladby mají různou hlasitost. Sjednotit hlasitost skladeb ve formátu MP3 pomůže zdarma dostupný a česky komunikující nástroj MP3Gain.
Instalace
Dvojitým kliknutím spusťte instalační balíček a v prvním okně klikněte na tlačítko Next. Pozor, ve druhém okně je třeba aktivovat instalaci české lokalizace. Před opětovným kliknutím na tlačítko Next tedy kliknutím na čtvrereček se znaménkem plus rozbalte položku Language files a označte možnost Czech. Ve třetím okně už stačí kliknout na tlačítko Install. Po dokončení instalace ponechte označenou možnost Run MP3Gain (spustit program MP3Gain) a průvodce uzavřete kliknutím na tlačítko Finish. (Program by se po instalaci měl automaticky spustit v českém rozhraní. Pokud se tak nestane, zvolte v menu Language příkaz Cesky.)
Příprava souborů
Než se pustíte do práce s programem, bylo by vhodné skladby, u nichž chcete upravit hlasitost, zkopírovat do jedné složky. Program sice pracuje na bezztrátovém principu (tj. když například snížíte hlasitost skladby o šest jednotek, můžete ji posléze o šest jednotek zvýšit a dostanete úplně stejnou skladbu, jako byla na začátku), ale i tak je lepší mít k experimentování připravenu kopii skladeb. Nehledě na to, že jedna určitá složka se vybírá daleko snáz než jednotlivé soubory z různých adresářů. A ještě jedno upozornění – program pracuje skutečně jen se soubory formátu MP3. Jiné formáty mu ani při největší snaze „nevnutíte“. Jedinou možností (vyjma složitějšího postupu v některém specializovaném editoru hudby) je převést skladby nejprve do formátu MP3.
Výběr skladeb
Na hlavním panelu programu klikněte na tlačítko Přidat složku a v otevřeném dialogovém okně vyhledejte adresář, do něhož jste zkopírovali písničky určené k úpravě. Tento adresář kliknutím označte a klikněte na tlačítko OK. Skladby obsažené v tomto adresáři se potom objeví v okně programu. Mimochodem: Máte-li vytvořen playlist (seznam přehrávání) ve formátu M3U, nemusíte písničky kopírovat do zvláštního adresáře. V takovém případě klikněte na tlačítko Přidat soubor(y) a zvolte právě playlist ve formátu M3U.
Analýza skladeb
Klikněte na tlačítko Analýza – skladba a nechte program pracovat. Analýza potrvá tím déle, čím víc souborů program zpracovává. Průběh můžete sledovat na ukazatelích v dolní části okna. MP3Gain není během analýzy nijak extrémně náročný na výkon, takže pokud ho necháte zpracovat skutečně hodně souborů, program minimalizujte a věnujte se prozatím něčemu jinému.
Úprava skladeb
Po dokončení analýzy se ve sloupci Hlasitost objeví hodnota aktuální hlasitosti skladby v decibelech (dB). Ve sloupci Úprava skladby pak vidíte, jak by měla být skladba upravena, aby odpovídala přibližně hodnotě zadané v poli Celková hlasitost „Normální“. Standardní „normální“ hodnota hlasitosti je nastavena na 89 dB. Jde o hodnotu veskrze rozumnou, není žádný důvod ji měnit. Ale samozřejmě tak učinit můžete. Pozornější čtenář si jistě všimne, že hodnota úpravy neodpovídá zcela přesně tomu, o kolik by bylo potřeba hlasitost skladby změnit, aby se dostala přesně na „normální“ úroveň. To je dáno principem použité bezztrátové úpravy – hlasitost lze měnit jen po skocích 1,5 dB. Můžete ale zůstat klidní, rozdíl hlasitosti v úrovni 1,5 dB není lidské ucho schopné zachytit. Abyste nyní upravili hlasitost vybraných skladeb, stačí kliknout na tlačítko Úprava – skladba a nechat program pracovat.
on je to spíš dotaz, v FVD suite jsem stáhla videa z youtube a konvertovala do mp3. Všechny skladby jsou na první pohled MP3 a hrají ve winmediaplayer bez problémů. Když se je pokusím otevřít v MP3gain tak se mi z cca 20 otevře asi jen 6 a ostatní se tváří, že nejsou MP3, ikdyž nevidím důvod proč by měly být jiné, nevíte čím to může být, zkoušela jsem je konvertovat do jiných formátů a zpět do mp3, ale to taky nejde, jsem úplně bezradná.
Narazil jsem na stejný problém – bere to jen některé mp3 soubory – zkusil jsem převod na mp3 o jiných parametrech – nepomohlo ale zjistil jsem, že stačí ty soubory přejmenovat a pak to jede.
MP3gain má zřejmě problém s některými znaky v názvech souborů, takže když použijete nějaký program na hromadné přejmenovávání souborů, je oprava skoro bez práce.
Díky Michale, nemohl jsem přijít na to, proč mi MP3Gain některé skladby sprostě vynechal. Tak jsem je přejmenoval a rázem jsem je do programu dostal. Po úpravě jsem jim zase vrátil jejich název a vše je OK. Palec nahoru.
Paráda !!! :oD
Proč to má zde tak hezký vzhled a ten můj je opticky děs běs?