konfigurace a zabezpečení Wi-Fi

Šifrování komunikace v bezdrátové síti je důležité ze dvou důvodů: jednak aby se do sítě nepřipojoval nikdo nezvaný, jednak aby nebylo možné „odposlouchávat“ data v síti přenášená.

Otevření rozhraní routeru

Přístup ke konfiguraci bezdrátové sítě je na každém zařízení trochu jiný. Vezměte si k ruce manuál svého přístroje a neztrácejte hlavu, když některou volbu neuvidíte hned napoprvé. Stačí bedlivě hledat, popisovanými funkcemi disponují všechna současná zařízení. Otevřete internetový prohlížeč a zadejte adresu, na níž se lze připojit k bezdrátovému routeru, resp. access pointu (viz manuál). Tato adresa má číselnou podobu, zpravidla 192.168.2.1 nebo 10.0.0.138. Adresu potvrďte, a zobrazí se přihlašovací rozhraní. Zadejte přihlašovací jméno (zpravidla administrator nebo admin) a heslo, která zjistíte taktéž v manuálu. (Heslo má obvykle triviální podobu typu 12345, admin, nebo dokonce není třeba zadat žádné.)

Přístup ke konfiguračnímu rozhraní routeru

Zobrazení konfigurace bezdrátové sítě

V rozhraní routeru vyhledejte obrazovku nazvanou WLAN nebo Wireless LAN. Může být ukryta v kategorii základních (Basic) nastavení. Pokud jste Wi-Fi dosud vůbec nepoužívali, je třeba ji aktivovat (On, Enable, Yes). Pozor! Nezaměňujte zkratky WLAN a WAN! Zkratka WAN označuje nastavení komunikace routeru a sítě poskytovatele připojení; jeho změnou byste se mohli „odstřihnout“ od internetu.

Aktivování Wi-Fi sítě

Jméno sítě Wi-Fi

Jméno sítě se nastavuje v kolonce SSID. Z důvodu bezpečnosti volte takové, aby nebylo poznat, komu síť patří. Dobré jméno je něco jako Domaci-Wi-Fi nebo třeba abcd-kocka-prede, nikoliv Sit-Petra-Noveho. Jméno sítě nesmí obsahovat mezery a znaky s háčky a čárkami. Volba Broadcast SSID určuje, zda síť bude viditelná pro každé Wi-Fi zařízení (On, Enable nebo Yes), nebo zda se k ní bude možné připojit až po ručním zadání jejího názvu  (Off, Disable nebo No).

Nastavení jména Wi-Fi sítě

Zabezpečení sítě

Jako zabezpečení bezdrátové sítě (Authentication, Security) nastavte možnost WPA2-PSK s šifrováním (Encryption) typu AES. Do kolonky Pre-Shared key (PSK) zadejte heslo, které pak budete zadávat při připojování k síti. Heslo volte dostatečně silné. Na každém zařízení ho budete zadávat jen jednou, takže není důvod usnadňovat případným útočníkům jejich pokusy o průnik. Celé nastavení nakonec uložte (Save, Submit, OK, Apply).

Nastavení zabezpeční Wi-Fi sítě

Připojení k síti – Windows 7

V oznamovací oblasti systému (vpravo dole vedle hodin) vyhledejte ikonu síťových rozhraní – má podobu monitoru a síťového kabelu nebo ukazatele síly signálu – a klikněte na ni. Zobrazí se seznam dostupných sítí. Klikněte na název své sítě a klikněte na tlačítko Připojit. Následně vepište nastavené heslo sítě a klikněte na tlačítko OK.

Připojení k Wi-Fi síti - Windows 7

Připojení k síti – Windows XP

V oznamovací oblasti systému (vpravo dole vedle hodin) vyhledejte ikonu bezdrátových připojení – má podobu počítače se šířícím se signálem – a dvojitě na ni klikněte. V zobrazeném okně klikněte na název své sítě a klikněte na tlačítko Připojit. Dvakrát vepište nastavené heslo sítě a klikněte na tlačítko Připojit.

Připojení v Wi-Fi síti - Windows XP

8 komentářů k “konfigurace a zabezpečení Wi-Fi

  1. Heslo lze změnit v nastavení routeru. Chce se to tedy přihlásit a v příslušné části (obvykle označované jako „Administration“) jej změnit. Pokud přístupové heslo neznáte, na routeru bude někde tlačítko „reset“ – obvykle je dost malé, je třeba ho zmáčknout nějakým drátkem. Když toto tlačítko pár sekund podržíte, router se vyresetuje do továrního nastavení. Pak je možné se přihlásit pomocí jména a hesla uvedeného výrobcem routeru v manuálu zařízení.

  2. zapomněla jsem heslo na připojení wi-fi jak se k němu dostanu?potřebuju ho zadat do mobilu.díky Jana

  3. Chci se zeptat, chci se připojit na mobilu. Máme vlastní Wi-Fi. Ale když tam zadám heslo, tak to pořád píše že se to připojuje a pořád nic. Hlavně místo hesla tam mám více tabulek, například : Metoda EAP, Ověření fáze 2, Certifikát CA, Uživatelský Certifikát, Totožnost, Anonymní identita a heslo. Vůbec nevím co s tím. Prosím poraďte:/

    • Je samozřejmě potřeba, aby v telefonu bylo shodné nastavení (nebo jeho automatická detekce) jaké používá bezdrátový router. Tj. je třeba zjistit, jaké nastavení používá router a podle toho nakonfigurovat přístroj. Postup je prakticky identický jako ve výše uvedeném návodu… pro mobilní zařízení jsem ho však nedělal, protože existuje mnoho různých možností v závislosti na konkrétním výrobci a modelu přístroje, stejně jako na verzi obsaženého operačního systému.

  4. Měla bych dotaz, chci si nastavit heslo na routeru aby se nemohl připojit nikdo kdo ho nezná..ale nemůžu prijit na to, kde se to nastavuje…zkoušela jsem podle IP adresy v prohližeči…ale bud jsem tak hloupa, nebo mi to proste nejde…vubec se mi neotevre nic, kde by to slo zmenit:( poradi nekdo?

    • Přesně o tom, je celý tenhle návod :) Takže doporučuji to zkusit podle něj a případně položit konkrétní otázku s tím, že bude řečeno v čem je problém, kdy/kde nastal nějaký zásek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>